Šta videti

Lepenski Vir

Arheološko nalazište Lepenski vir je otkriveno 1965. godine, na samoj obali Dunava, 15 km od Donjeg Milanovca, kao jedno od najznačajnijih otkrića na teritoriji Srbije. Smatra se sedištem jedne od najvažnijih i najsloženijih kultura praistorije.

Lokacija na mapi

Lepenski Vir

Arheološko nalazište

Lepenski Vir

Kultura Lepenskog Vira je stara oko 8000 godina i predstavljala je potpunu nepoznanicu za arheologe, a nazvana je po lokalitetu, dunavskom viru na kojem je otkrivena.

Lepenski Vir od drugih praistorijskih kultura izdvaja činjenica da su tu ljudi živeli konstantno oko 2000 godina i za to vreme prešli evolutivni put od lovaca i sakupljača plodova do organizovane društvene ekonomske zajednice.

Stanovnici Lepenskog Vira bili su prvi urbanisti i graditelji, jer su pravili kuće koje su u osnovi bile trapezoidnog oblika, prekrivene drvenom konstrukcijom, lišćem i kožom divljih životinja. U kućama se nalazilo ognjište, mali žrtvenik i kamene skulpture koje su predstavljale njihova božanstva. Te skulpture postale su prepoznatljiv znak Lepenskog Vira širom sveta i predstavljaju najstariju umetnost te vrste u Evropi. Tokom iskopavanja otkriveno je sedam sukcesivnih naselja i 136 objekata, kako stambenih, tako i sakralnih, iz perioda od oko 6500. do 5500. godine pre naše ere.